در حال بارگذاری ...
جمعه 24 آبان 1398
 • درباره آموزشکده

  مختصری از آموزشکده فنی شهید بهشتی ارومیه

         آموزشکده فنی شماره 2 (شهید بهشتی) ارومیه بیش از 19 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده(1375) است .علی رغم این همه مشکلات، در سایه سار عنایات خفیه الهی و ظرفیت غنی منابع انسانی  مؤمن، انقلابی، فداکار و مجرب توانسته نقش فعال و اثرگذاری را  در عرصه تحول بخشی به مسائل  پیش روی خود و حتی دیگر مراکز آموزشی؛  خاصه آموزشکده های تابعه دانشگاه فنی و حرفه ای استان ایفا نماید. 

          بالغ بر 83  درصد رشته های این مرکز در رده معدود رشته ­های دانشگاه فنی و حرفه ای است که با جنسیت پسرانه منطقه شمالغرب کشور، صرفاً در این آموزشکده واقع است. در این مرکز تلاش گردیده محوریت کلیه دروس در راستای کارآفرینی و اهداف راهبردی اشتغال و کاریابی تنظیم گردد. آماده سازی محیط آموزشی مناسب همزمان با سرلوحه قرار دادن آینده شخصیتی، تحصیلی و حرفه ای دانشجویان و سرلوحه قراردادن امور فرهنگی و اخلاقی( تربیت نیروی متخصص و متعهد) اساس فعالیت­های مدیریتی این آموزشکده می باشد. آموزه های  فنی و مهارتهای حرفه ای ارائه شده در کارگاه های توأم عملی و نظری آن در حدی است که در بازار کار و صنایع تولیدی برای دانش آموختگان آن، پذیرندگان مطرحی چون ایران خودرو و مجتمع پتروشیمی عسلویه صف بسته اند و واجدین عموم مهارتهای مکتسبه، به سهولت جذب کار و فعالیت های اشتغال زا می شوند. روش­ها و محتواهای درسی و رویکردی اغلب رشته های آن ضمن بهره مندی از  امکانات آزمایشگاهی، عملیات کارگاهی  و شیوه های نوین آموزش الکترونیکی، تناسب بالایی با نیازهای عملی و نظری صنایع و واحدهای تولیدی در کشور دارد. فرآیندهای آموزش عملیات کاربینی، کارورزی، کارآموزی و کارآفرینی آن عمدتاً در سطحی است که دانش آموخته این مرکز در شرایط عدم تمایل به ورود به  بازار کار و تولید با طی دوره های مصوب دیگر در کانونهایی  چون مراکز رشد و پارک های علم و فناوری رهنمون می شود. برخی زمینه های فراهم شده در این آموزشکده در راستای آماده سازی دانشجویان برای موفقیت و سرآمدی در این دوره ها است.

   محتوای آموزشی برخی دروس رشته های آن به اندازه ای دارای بار علمی، فنی و حرفه ای بالایی است که در صورت حمایت،  هدایت و جهت­دهی صحیح می­تواند سهم مشخصی را در سرآمدی دانشگاه فنی و حرفه ای بخود اختصاص دهد. به عبارت دیگر پتانسیل ها و ظرفیت های متنوع آن در ترازی است که در شرایط مدیریت اصولی و همکاری و همدلی؛  بخوبی می تواند دانشگاه را در رساندن به اهداف تعریف شده خود یاری رسانده و در ظهور و بروز آن بعنوان یک دانشگاه نسل سوم کارآفرین اثرگذار در تحقق اقتصاد مبتنی بر دانش، نقش مؤثرتری در منطقه و کشور ایفا نماید.  

       در سال تحصیلی 95-94 تعداد دانشجویان این آموزشکده علیرغم کاهش دانشجو در سایر مراکز و نسبت به سال گذشته که 720 نفر بود، بالغ بر920 نفر و رشته های فعال آن عبارت است از صنایع غذائی، شیمیایی، تأسیسات،گرافیک، مکانیک خودرو و نرم افزار در مقطع کاردانی و رشته صنایع شیمیایی در مقطع کارشناسی. اخذ مجوز کارشناسی دو رشته صنایع غذایی و تأسیسات در سال 94 محقق شده که از سال بعد دانشجو پذیرش می نماید و تلاش برای اخذ دیگر رشته ها با همت رئیس آموزشکده از شورای گسترش وزارت علوم ادامه دارد.

   

  نظرات کاربران